Ozvěny festivalu Jeden svět

V úterý 12. listopadu Vás zveme na promítání filmu Co se nenosí z festivalu Jeden svět / One World.

V rámci projektu Promítej i ty! festivalu Jeden svět / One World Vám Univerzitní knihovna přinese promítání několika dokumentárních snímků.

Promítání se uskuteční v hale Knihovny Bory (univerzitní 18) od 16 hodin, vstup je zdarma.

O snímku Co se nenosí (Moest Väljas)

Upcyklace je čím dál rozšířenější metoda, která dokáže využít materiál z přebytečných výrobků k vytvoření produktu vyšší hodnoty. Své kolekce podle tohoto principu vytváří i estonská módní návrhářka Reta Ausová. Využívá textil, který by běžně skončil na skládce, podobně jako další tisíce tun oblečení, které se neprodalo nebo vyšlo z módy. Při pátrání ve stopách módního průmyslu, od obchodních řetězců až k asijským velkovýrobnám, si Reta ověřuje, jak je taková nadprodukce dlouhodobě neudržitelná, jak hazarduje se zdravím lidí a neúměrně plýtvá zdroji celé planety. Retiny ambice jsou proto opravdu vysoké: o nutnosti upcyklace chce přesvědčit vedení nadnárodních módních korporací. Je Reta bláhovým snílkem, nebo předznamenává novou éru módní produkce?

11.11.19