Přejít k obsahu

Vydavatelství nabízí autorům nové služby v oblasti elektronického publikování

Vydavatelství Západočeské univerzity nově nabízí autorům a redaktorům ze ZČU možnost přidělit publikacím číslo DOI. Vedle toho vydavatelství získalo i přístup k on-line nástroji na kontrolu plagiátorství, Similarity Checku.

Obě dvě novinky využijí zejména editoři sborníků a redaktoři časopisů, kteří publikují elektronicky.

Číslo DOI (Digital Object Identifier) je unikátní, neměnný identifikátor digitálního objektu, který je publikován on-line. V podstatě je pro elektronický dokument tím, čím číslo ISBN pro tištěnou knihu. Používá se ve většině větších západních nakladatelství.

Nejčastěji se přiděluje článkům, monografiím, ale lze ho přidělit např. i kapitolám v knize nebo preprintu. Jeho největší výhodou je jednoznačná identifikace dokumentů v on-line prostředí - odkazuje přímo na dokument, a to i v případě, že se změní URL.

Aktuálně je číslo DOI přidělováno již např. skriptům, které vycházejí elektronicky a jsou k zakoupení na portálu Flexibooks.

Spolu s přidělováním DOI nabízí vydavatelství nově také možnost využít on-line nástroj na kontrolu plagiátorství, tzv. Similarity Check.

Redaktoři časopisů nebo editoři sborníků tak snadno zkontrolují, zda zaslaný příspěvek není plagiátem.

Similarity Check mohou využívat autoři i vydavatelé z celé ZČU, ovšem pouze pro ty odborné texty v anglickém jazyce, které v případě, že budou přijaty k publikování, budou publikovány s DOI a tedy registrovány v databázi CrossRef.

Pro více informací kontaktujte vydavatelství (vydavatel@uk.zcu.cz).


09.10.17
Zpět na seznam aktualit

Patička